top of page

DeLaval Vücut Kondisyon Puanlaması ( BCS ) yararları hakkında / About DeLaval Body Condition Scoring


BCS ™, otomatik vücut durumu skorlaması için dünyanın ilk ticari olarak satılan sistemidir. Sistem, ineklerin, ahırdaki sabit bir noktadan, DeLaval in akıllı Kapı sisteminden veya DeLaval VMS ™ yoluyla hareket ederken çalışarak skorlamasıdır.
Vücut kondisyon skorları, genellikle bir çiftlikte ne kadar etkili beslemenin kritik bir ölçüsü olarak kullanılır. Bu nedenle, laktasyon döngüsünde doğru ve belirli zamanlarda yapılmalıdır. İneklerin vücut kondisyon skorunu bilmek, ineklerin sağlıklı vücut yağ rezervlerine sahip olmasını sağlamak için beslenme planlamanıza yardımcı olabilir, böylece süt üretimi, üreme verimliliği ve inek uzun ömürlülüğü teşvik edilir.

DeLaval BCS görsel ve dokunsal değerlendirmenin tahminlerini ve yanlışlıklarını ortadan kaldırır. BCS kamera bir DeLaval sıralama kapısı veya DeLaval VMS ™ üzerine monte edilmiştir.Kameranın altından geçtiğinde ineklerinizin alt sırtlarının 3D görüntüsünü alır. Daha sonra her ineğin vücut kondisyon skorunu hesaplar ve her hayvanın, grubun ya da tüm sürünün grafiklerini görebileceğiniz DeLaval DelPro ™ Çiftlik Yöneticisine gönderir. DelPro Çiftlik Müdürü, bir ineğin belirli bir skorun altına düşmesi durumunda sizi bilgilendirecek şekilde ayarlanabilir.


Vücut durumu puanlama daha akıllı bir şekilde


Geleneksel olarak, vücut durumu skorlaması bir ineğe bakıp bunu hissederek yapılır. Bu, özellikle ahır kalabalıksa, yanlışlıklara yol açabilir.


Vücut kondisyon skorlaması tartıdan daha hassastır. İnek çıkmışsa ya da sadece sütü alınmışsa, vücut ağırlığı yem ve su alımı ile çok değişir. DeLaval vücut kondisyon skoru BCS, inekler ve inekler hissetmenin tahmin ve yanlışları ile ortadan kalkar. Ahırda hareket halindeyken, günlük olarak her ineğinizin vücut durumu skorunu günlük olarak ölçer.
BCS Temel Özellikler


 1. Tüm sağım ineklerinin günlük vücut durumu puanları

 2. İnekleri puanlamak için kullanılan tutarlı yöntem

 3. Puanlama yaparken inekler için stresi ortadan kaldırır

 4. Sağlık sapmalarına ilişkin otomatik raporlar sağlar

 5. Puanlar, veterinerler ve beslenme uzmanları ile paylaşılabilir

Otomatik BCS'nin faydaları


Sürünün sağlıklı olduğundan emin olmak oldukça basit bir harekettir. Bir ineğin vücut kondisyon skorunu sürekli ve düzenli olarak ölçerek, bir çiftçi, her ineğin, laktasyon döngüsünün tüm aşamalarında mümkün olduğunca sağlıklı olmasını sağlamaya yardımcı olabilir.


DeLaval’ın kendi çalışmaları, düzenli puanlama ve skoru optimize etmenin yardımcı olabileceği projesini yansıtıyor:


 • Çiftliklerdeki ketoz vakalarını yarıya indirir.

 • Aşırı kilolu ineklerdeki beslemeleri düzelterek besleme maliyetini azaltın.

 • Tüm ineklerin optimum vücut durumuna sahip olduğu sürünün süt verimini arttırın.

 • Buzağılamadan sonra vücut kondisyon skorunu mümkün olan en kısa sürede optimum seviyeye getirerek ve böylece inkübasyonu normal siklik yumurtalık aktivitesine döndürerek açık günlerin sayısını azaltın.

 • Yem danışmanları veya veteriner hekimler aracılığıyla manuel vücut kondisyonuna ihtiyaç duyulduğundan beri zamandan ve paradan tasarruf edin.

 • Puanlamanın öznel doğasını ortadan kaldırır.

Daha Fazla Bilgi almak isterseniz. Bize www.mutluciftlikler.com veya info@mutluciftlikler.com üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

About DeLaval Body Condition Scoring


The BCS™ is the world’s first commercially available system for automatic body condition scoring. The system operates while the cows move through a fixed point in the barn or through a DeLaval VMS™.