top of page

İneklerin Yem Kilitlerinin Tasarımını / Design The Headlocks For Cows

İlk kural: İneklere alan verin. Çoğu zaman ineğin üzerindeki yaraları ve basınç noktalarını görürüz. Bu sadece ineği incitmekle kalmaz, aynı zamanda bakteriler için enfeksiyonun neden olduğu kolay bir erişim noktasıdır ve yem verimini düşürür. Rahatsız edici bir besleme bariyeri de daha az yem tüketimine yol açacaktır. Daha az kuru madde alımı daha az süt demektir.

Kısacası, yanlış bir yem bariyeri süt üretimi, hayvan refahı ve karlılığınız için kötüdür. Doğru yapmak teoride çok basittir: Sadece hiçbir zaman bir metale çarpmadığından emin olun. Yaptığımızın söylenenden daha kolay olduğunu biliyoruz, farklı sistemler için endişe duyduğumuz alanları işaret edeceğiz.


İnek Başına Besleme Yeri

Herzaman bütün ineklerin beraber yediğinden emin olun. Ortalama holstein için genişlik ölçüleri :

- İlk laktasyondaki Düveler: 65-70 cm

- Yaşlı İnekler: 75 cm

- Kurular için: 85 cm

Karışık ahırlarda ( inekler ve ilk laktasyondaki düveler ) hayvanbaşı minimum 70 cm besleme aranı gerekmektedir. İneklerin boyun kilidinin açılma ölçüsü 22 cm olmalıdır.


Omurganın, boyun omurunun ve bel omurunun baskısını ortadan kaldırın.

Çoğu modelde, ikinci torakal omurga üzerinde çok fazla baskı görüyoruz. İneğe çok fazla hasar verir. Kemikten önce boyun bağı, basıncı tutmak için çok daha iyi bir donanıma sahiptir. Ayrıca omuz eklemi ve burkulma kemiği üzerinde baskı olmadığından emin olun.


Yem Yoluna Giriş ve Çıkışta Bacak ve Vücüt Teması

Bir ipucu: herhangi bir sivri uç veya parlak civata ya da ineği inciten ayakta duran dikmelerin bulunmadığından emin olun. Yuvarlak cıvata kullanın ve besleme telini öne doğru yönlendirin.


Hayvanlar Yem Yolundan Aşağıda Dursunİnekler asla yer seviyesinde otlamazlar, ancak biraz daha yüksekler olmasını tercih eder. Yürüme modunda ön ayakları birbirlerinin önünde durur. Ayaktaki yüzey seviyesinden maksimum 10 cm yükseklikte bir besleme masası idealdir. Beslenme masasını daha yüksek yaparsanız, inekler yatay bir kafa pozisyonu ile yemek zorunda kalırlar ve daha az çiğneyecek ve daha az tükürük üretecektir. Ayrıca, beslemeyi depolamak için daha az yer sunar.


Bunun gibi daha fazla detay için bizimle irtibata geçebilirsiniz info@mutluciftlikler.com

 

Design The Headlocks For Cows


The first rule of thumb for optimum cattle feed fence design is: Give the cow her space. Too often we see wounds and pressure points on the cow. Not only is this hurting the cow, wounds are also an easy access point for bacteria’s that cause infection it lowers their feed efficiency. An uncomfortable feed barrier will also lead to less feed intake. Less dry matter intake means less milk.

Shortly, a wrong feed barrier is bad effects for milk production, animal welfare and profitability. Doing it right is in theory very simple: just make sure she never hits any metal. Because we know that is easier said than done, we will point out areas of concern for different kinds of systems.


ONE FEEDING PLACE PER COW

Make sure all cows can eat together. The average width of a Friesian Holstein is;


First lactation heifer: 65-70 cm

Older cows: 75 cm Dry cows: 85 cm

In a mixed herd (cows and first lactation heifers) you need at least 70 cm feeding space per cow. The gate opening for the cows neck should be 22 cm.


REMOVE PRESSURE FROM THE SECOND THORACIC VERTEBRAE


In most systems we see a lot of pressure on the whiters, on the second thoracic vertebrae. This is causing the cow a lot of damage. The neck ligament, before the bone, is much better equipped to handle pressure. Also make sure there is no pressure on the shoulder jointand the brisket bone.


NO PINS OR BOULDS STICKING OUT ON INSIDE OR OUTSIDE OF FEED FENCE


A tip that goes for any system: make sure there aren’t any sharp points or shiny bolts or standing posts hurting the cow. Use round bolts and tip the feed fence forward.


MAKE THE FEED TABLE HIGHER THAN THE LEVEL OF THE COW’S FEET


Cows never graze at ground surface level, but a little higher. They stand with their front feet in front of each other, in walking mode. A feeding table at maximum 10 cm higher than standing surface level is ideal. If you make the feeding table higher, the cows have to eat with a horizontal head position and will chew less and produce less saliva. It also gives you less space to store feed.


You can contact us for more information info@mutluciftlikler.com

508 görüntüleme0 yorum

Comentarios


bottom of page