top of page

Süt Sağım Robotları ile ilgili Aklınıza Takılan Sorular / Questions about Milking Robots


Bu yazıyı samimi bir dille paylaşmamdaki amaç zamanında yaşadığım tecrübeler ve hatalar sayesinde sizi biraz daha bilgilendirmek istememdir.


Biz 2007 yılında hayvancılık sektörüne hiçbir şey bilgisi ve tecrübesi olmadan girmiş bulunduk. Bu zaman zarfında doğru yatırım yaptığımızı ve doğru planlamayı yaptığımızı düşünüyorduk. Çünkü herzaman teknolojiye inanıyorduk. Fakat işler pek istediğimiz gibi gitmedi. Planlamamızın yaşadıkça çok yanlış olduğunu gördük. 2013 yılında Otomatik sağım sistemiyle karşılaştık. Ve işler olumlu yönde tamamen değişti.En doğru hayvancılık için DeLaval VMS V300 robotu tercih edebilirsiniz
DeLaval VMS 300 Otomatik Sağım Sistemi

Yaşadığımız sıkıntıları ve Robotlu sağım sisteminden sonra olumlu yönleri sıralayabilirim;

 • İlk olarak Türkiye'de hayvancılık gerçekten çok zor. Genelde insanlar çok yanlış bilgilerle yanlış projeler yapıyor ve gereksiz bazı masraflar yapıyorlar. Asıl önemli olan şeyi yani hayvana yatırım yapmayı atlıyorlar.

 • Türkiye'de hayvancılık üzerine hep babadan, dededen gelen bir bilgi birikimi var. Yanlış ya da doğru. Bununla ilgili olarak eğitimlerin ve pratiğin arttırılması gerekmektedir.

 • Bir yatırım yapıyorsunuz ve yaptığınız yatırımı bu işi kalifiye olmayan insanlara teslim ediyorsunuz ve herşeyin mükemmel olmasını bekliyorsunuz. Malesef, Türkiye'de kalifiye çalışacak düzgün işçi bulmak olduğundan daha zordur. Bulsanız bile birgün size işi bırakmak istediğini söylediğinde inanın herşey çok zorlaşıyor. Neden bunu yaşıyacaksınız ki. Sonunda, herşeyi sizin idare etmeniz gerekiyor.

 • İşçi ve sağlık personelinin dikkatsizliği sayesinde ineklerin kızgınlık dönemini ve mastitis gibi hastalıklarını yakalıyamıyorsunuz. Bu size hem süt kaybı yaşatıyor hemde hayvan kayıplarını.

 • Malesef, Türkiye'de karlılık oranının düşük olduğu için işçi masrafı çok yüksek geliyor. Bu da sizin daha fazla emek harcamanıza sebep oluyor. Ve sosyal hayatınızdan tamamen uzaklaşıyorsunuz.

 • Eskiden balıkkılçığı süt sağımı kullanıyorduk. Bu yüzden hep bir sağımcıya ihtiyacımız vardı. Ortalama olarak hayvan başı 24 Lt. aldığımız aynı ineklerden Robotlu sağıma geçtiğimizde hayvan başı 31-32 Lt.' lere çıktık. Bunun en önemli sebebi, hayvan sağıma girerken strese girmiyor. İstediği zaman süt sağımına giriyor. Hiç kimse ona müdahale etmiyor. Eski sistemde sağımcıların en ufak sert davranışı veya ters hareketi inekleri olumsuz etkilemekte buda size süt kaybı olarak dönmektedir.

 • Genel olarak robotlar %10 ile %15 arasında süt miktarını arttırırlar. İneklerin kaç litre süt verdiğini herzaman görebiliyorsunuz. Hayatınızı çok kolaylaştırıyor.


 • Eski sistemde gözden kaçırdığımız hastalıkları yada kızgınlığı Robotlu sistem ile yakalıyoruz ve doğruluğu 99% oranındadır. Böylelikle daha sağlıklı bir sürüye sahip oluyorsunuz.

 • İlk başta hayvanların Robotlu sağım sistemine adapte olabiliceğiyle ilgili aklımızda soru işaretleri vardı. Ama Robotlu sistemin kolay kullanımıyla bunu çok kolay bir şekilde atlattık. Hemen hızlı bir şekilde adapte oldular.

 • Aklımızdaki en önemli sorulardan biride hayvanların robota vereceğini düşündüğümüz hasarlardı. Kırılabiliceğini ve bu yüzden arıza yapabiliceğini düşünmüştük. Fakat bu soru işaretlerinin nekadar gereksiz olduğunu gördük. Çünkü Robotlar en üst düzey malzemeden yapılıyor ve tamamen çok daha kuvvetli darbelere göre donanımlılar. Hayvan hiçbir şekilde robota zarar veremiyor. Ayrıca, en agresif inekler bile robotun içinde çok sakin duruyorlar.

 • Robotun en güzel özelliklerinden biri ise yemi her ineğe göre kendi süt verim oranında porsiyon yaparak ayarlıyor olmasıdır. Siz her hayvanın nekadar yem tükettiğini bilgisayarınızdan, cep telefonunuzdan yada tabletlerden görebiliyorsunuz. Genelde çiftliklerde rasyonlar yapılarak yem yollarına dökülüyor. Ama her hayvanın aynı ölçüde kesif yemi tükettiğini göremezsiniz. Belki gerektiği kadar yiyemiyor. Bu size hem süt kaybı, hayvan refahı ve hayvan sağlığı olarak geri dönüyor.

 • Robotlar size 7/24 hizmet edecek olan çok değerli makinalardır. Hiçbir işçi veya genel olarak tarım makinaları size 7/24 Hizmet edemezler. Düşünüldüğünde yatırmış olduğunuz parayla aldığınız hizmet size çok uyguna gelmiş olur. Çalıştığı süre boyunca siz bütün datalarınızı ve ayrıca ileride hayvanlardan süt olarak potansiyel alabiliceğiniz dataları toplar. Bir sonraki laktasyonda size kaç litre verebiliceğinin tahminini yürütür.

 • Akıllı kapı sistemiyle eğer rahatsız bir ineğiniz varsa veya kızgınlığa gelmiş tohumlanması gereken onu revir kısmına ayırabilir. Bu sayede kolay bir şekilde Veterineriniz yada sağlık personeliniz ona gerekli müdahaleyi yapar.

 • Sonuçta bir yatırım yapıyorsunuz. Herkesin olduğu gibi sizinde sosyal bir hayatınız olmalı. Bu hem iş performansınızı arttırır hemde motive eder. Robot ile çiftliğinizin en önemli kısmını halledebilirsiniz. Süt sağım herşeydir.


 • DeLaval VMS otomatik sağım robotlarındaki en önemli özellik robotta arıza olsa bile manuel sistem siz süt sağmaya devam edebilmenizdir. Sadece bir kişinin meme kaplarını ineklere yerleştirmesi yeterlidir. Zaten bizim ekiplerimiz o sırada müdahale için gelecektir.

 • Robotlu sistemde sizin yapmanız gereken sadece 15 dk veya 30 dk bilgisayardan hayvanları kontrol etmeniz. Bununla ilgili gerekli eğitimleri hem öncesinde hemde yerinde veriyoruz.

 • Ayrıca, sistemlerimizden herzaman sizin robotun düzeltilmesi gereken şeyleri online olarak düzeltebilir ve değişmesi gereken parçaları görüp sizin bakmanıza ihtiyaç kalmadan müdahale edebiliriz.

Aklıma gelen sorular ve sorunları sizinle samimi bir şekilde yazdım. Daha fazla detayları sizinle paylaşacağım. Daha fazla sorularınız olursa bize info@mutluciftlikler.com mail adresimizden ulaşabilirsiniz.


DeLaval VMS Otomatik Sağım Sistemi Örneği

 

Questions about Robotic Milking Systems


The intention of sharing this article in a friendly way is that I would like to inform you a little more thanks to my experiences and mistakes.


We have invested dairy farm in 2007 without any knowledge and experience. During this time, we thought we had made the right investment and we made the right planning. Because, we always believed in technology. But all the things didn't go the way we wanted. We saw that our planning was very wrong. In 2013, we encountered the automatic milking system. And things have changed completely in the positive way.