Merhaba,


Sizlere 6 adet VMS V300 olan çiftliğin videosunu blogumuzda paylaşıyorum. Sizinde aklinizda böyle 6 DeLaval VMS V300 süt sağım robotlu güzel bir süt çiftliği fikri varsa yardimci olacağını düşünüyorum. Bütün kontrol akıllı telefonunuzda olacak. İster tatilde ister eğlencede isterseniz tarlada olun çiftliğinizi yönetebiliceksiniz.


https://youtu.be/M_fvQW1s8MA


#delaval #delavavmsv300 #sütsağımrobotu #otomatiksağımsistemi #sütrobotu

55 görüntüleme0 yorum

Bu yazıyı samimi bir dille paylaşmamdaki amaç zamanında yaşadığım tecrübeler ve hatalar sayesinde sizi biraz daha bilgilendirmek istememdir.


Biz 2007 yılında hayvancılık sektörüne hiçbir şey bilgisi ve tecrübesi olmadan girmiş bulunduk. Bu zaman zarfında doğru yatırım yaptığımızı ve doğru planlamayı yaptığımızı düşünüyorduk. Çünkü herzaman teknolojiye inanıyorduk. Fakat işler pek istediğimiz gibi gitmedi. Planlamamızın yaşadıkça çok yanlış olduğunu gördük. 2013 yılında Otomatik sağım sistemiyle karşılaştık. Ve işler olumlu yönde tamamen değişti.DeLaval VMS 300 Otomatik Sağım Sistemi

Yaşadığımız sıkıntıları ve Robotlu sağım sisteminden sonra olumlu yönleri sıralayabilirim;

 • İlk olarak Türkiye'de hayvancılık gerçekten çok zor. Genelde insanlar çok yanlış bilgilerle yanlış projeler yapıyor ve gereksiz bazı masraflar yapıyorlar. Asıl önemli olan şeyi yani hayvana yatırım yapmayı atlıyorlar.

 • Türkiye'de hayvancılık üzerine hep babadan, dededen gelen bir bilgi birikimi var. Yanlış ya da doğru. Bununla ilgili olarak eğitimlerin ve pratiğin arttırılması gerekmektedir.

 • Bir yatırım yapıyorsunuz ve yaptığınız yatırımı bu işi kalifiye olmayan insanlara teslim ediyorsunuz ve herşeyin mükemmel olmasını bekliyorsunuz. Malesef, Türkiye'de kalifiye çalışacak düzgün işçi bulmak olduğundan daha zordur. Bulsanız bile birgün size işi bırakmak istediğini söylediğinde inanın herşey çok zorlaşıyor. Neden bunu yaşıyacaksınız ki. Sonunda, herşeyi sizin idare etmeniz gerekiyor.

 • İşçi ve sağlık personelinin dikkatsizliği sayesinde ineklerin kızgınlık dönemini ve mastitis gibi hastalıklarını yakalıyamıyorsunuz. Bu size hem süt kaybı yaşatıyor hemde hayvan kayıplarını.

 • Malesef, Türkiye'de karlılık oranının düşük olduğu için işçi masrafı çok yüksek geliyor. Bu da sizin daha fazla emek harcamanıza sebep oluyor. Ve sosyal hayatınızdan tamamen uzaklaşıyorsunuz.

 • Eskiden balıkkılçığı süt sağımı kullanıyorduk. Bu yüzden hep bir sağımcıya ihtiyacımız vardı. Ortalama olarak hayvan başı 24 Lt. aldığımız aynı ineklerden Robotlu sağıma geçtiğimizde hayvan başı 31-32 Lt.' lere çıktık. Bunun en önemli sebebi, hayvan sağıma girerken strese girmiyor. İstediği zaman süt sağımına giriyor. Hiç kimse ona müdahale etmiyor. Eski sistemde sağımcıların en ufak sert davranışı veya ters hareketi inekleri olumsuz etkilemekte buda size süt kaybı olarak dönmektedir.

 • Genel olarak robotlar %10 ile %15 arasında süt miktarını arttırırlar. İneklerin kaç litre süt verdiğini herzaman görebiliyorsunuz. Hayatınızı çok kolaylaştırıyor.


 • Eski sistemde gözden kaçırdığımız hastalıkları yada kızgınlığı Robotlu sistem ile yakalıyoruz ve doğruluğu 99% oranındadır. Böylelikle daha sağlıklı bir sürüye sahip oluyorsunuz.

 • İlk başta hayvanların Robotlu sağım sistemine adapte olabiliceğiyle ilgili aklımızda soru işaretleri vardı. Ama Robotlu sistemin kolay kullanımıyla bunu çok kolay bir şekilde atlattık. Hemen hızlı bir şekilde adapte oldular.

 • Aklımızdaki en önemli sorulardan biride hayvanların robota vereceğini düşündüğümüz hasarlardı. Kırılabiliceğini ve bu yüzden arıza yapabiliceğini düşünmüştük. Fakat bu soru işaretlerinin nekadar gereksiz olduğunu gördük. Çünkü Robotlar en üst düzey malzemeden yapılıyor ve tamamen çok daha kuvvetli darbelere göre donanımlılar. Hayvan hiçbir şekilde robota zarar veremiyor. Ayrıca, en agresif inekler bile robotun içinde çok sakin duruyorlar.

 • Robotun en güzel özelliklerinden biri ise yemi her ineğe göre kendi süt verim oranında porsiyon yaparak ayarlıyor olmasıdır. Siz her hayvanın nekadar yem tükettiğini bilgisayarınızdan, cep telefonunuzdan yada tabletlerden görebiliyorsunuz. Genelde çiftliklerde rasyonlar yapılarak yem yollarına dökülüyor. Ama her hayvanın aynı ölçüde kesif yemi tükettiğini göremezsiniz. Belki gerektiği kadar yiyemiyor. Bu size hem süt kaybı, hayvan refahı ve hayvan sağlığı olarak geri dönüyor.

 • Robotlar size 7/24 hizmet edecek olan çok değerli makinalardır. Hiçbir işçi veya genel olarak tarım makinaları size 7/24 Hizmet edemezler. Düşünüldüğünde yatırmış olduğunuz parayla aldığınız hizmet size çok uyguna gelmiş olur. Çalıştığı süre boyunca siz bütün datalarınızı ve ayrıca ileride hayvanlardan süt olarak potansiyel alabiliceğiniz dataları toplar. Bir sonraki laktasyonda size kaç litre verebiliceğinin tahminini yürütür.

 • Akıllı kapı sistemiyle eğer rahatsız bir ineğiniz varsa veya kızgınlığa gelmiş tohumlanması gereken onu revir kısmına ayırabilir. Bu sayede kolay bir şekilde Veterineriniz yada sağlık personeliniz ona gerekli müdahaleyi yapar.

 • Sonuçta bir yatırım yapıyorsunuz. Herkesin olduğu gibi sizinde sosyal bir hayatınız olmalı. Bu hem iş performansınızı arttırır hemde motive eder. Robot ile çiftliğinizin en önemli kısmını halledebilirsiniz. Süt sağım herşeydir.


 • DeLaval VMS otomatik sağım robotlarındaki en önemli özellik robotta arıza olsa bile manuel sistem siz süt sağmaya devam edebilmenizdir. Sadece bir kişinin meme kaplarını ineklere yerleştirmesi yeterlidir. Zaten bizim ekiplerimiz o sırada müdahale için gelecektir.

 • Robotlu sistemde sizin yapmanız gereken sadece 15 dk veya 30 dk bilgisayardan hayvanları kontrol etmeniz. Bununla ilgili gerekli eğitimleri hem öncesinde hemde yerinde veriyoruz.

 • Ayrıca, sistemlerimizden herzaman sizin robotun düzeltilmesi gereken şeyleri online olarak düzeltebilir ve değişmesi gereken parçaları görüp sizin bakmanıza ihtiyaç kalmadan müdahale edebiliriz.

Aklıma gelen sorular ve sorunları sizinle samimi bir şekilde yazdım. Daha fazla detayları sizinle paylaşacağım. Daha fazla sorularınız olursa bize info@mutluciftlikler.com mail adresimizden ulaşabilirsiniz.


DeLaval VMS Otomatik Sağım Sistemi Örneği


Questions about Robotic Milking Systems


The intention of sharing this article in a friendly way is that I would like to inform you a little more thanks to my experiences and mistakes.


We have invested dairy farm in 2007 without any knowledge and experience. During this time, we thought we had made the right investment and we made the right planning. Because, we always believed in technology. But all the things didn't go the way we wanted. We saw that our planning was very wrong. In 2013, we encountered the automatic milking system. And things have changed completely in the positive way.


I can sort out the troubles and the positive aspects after the robotic milking system;

 

 • First of all livestock in Turkey is really hard. In general, people are doing wrong projects with very wrong information and doing some unnecessary costs. They forget the insvestment on the animal.

 • The past knowledge always on livestock in Turkey. Wrong or right. Training and practice need to be increased.

 • You are investing in an investment and handing it over to unqualified people and expecting everything to be perfect. Unfortunately, it will work properly because it is more difficult to find qualified workers in Turkey. Even if you find it someday when you say you want to quit the job, everything is getting too hard. Why are you gonna make that happen? In the end, you have to handle everything.

 • According to the carelessness of the workers and health personnel, you can not catch the insemination period of cows and diseases like mastitis. This gives you both milk loss and animal loss.


 • Unfortunately, the costs for workers with low profitability rate in Turkey is very high. This causes you to spend more effort. And you're completely out of your social life.

 • We used herringbone milking. That's why we always needed a milker. On average, 24 Lt. per animal. the same cows that we bought Robotic milk when we go 31-32 Lt. ' We went out. The most important reason for this is that the animal is not stressed when it comes to milking when cows want to milk. No one interferes with cows. In the old system, the agressive behavior of the workers have a negative effect on the cows and this causes you to lose milk.

 • Generally, robots increase the amount of milk between 10% and 15%. You can always see how many liters of milk a cow gives. It makes your life so easy.

 • In the old system, we catch the diseases or the anger we have overlooked with the robot system and the accuracy is 99%. Thus, you have a healthier flock.

 • At first, there were question marks on how animals could adapt to the Robotic milking system. But with the easy operation of the robot system, we have overcome this very easily. They were quickly adapted.

 • One of the most important questions in our minds was the damage we thought would give the robot to the robot. We thought it could break and break down. But we have seen how unnecessary these question marks are. Because the robots are made of the highest level material and are fully equipped according to much stronger impacts. The animal cannot harm the robot in any way. Besides, even the most aggressive cows are very calm in the robot.

 • One of the most perfect features of the robot is that it adjusts the feed by serving its own milk yields per cow. You can see the amount of feed consumed by each animal on your computer, mobile phone or tablet you can see. In general, rations are made on farms and are dumped in feed routes. But you cannot see that every animal consumes the same amount of concentrate. Maybe cows can't eat enough. This gives you both milk loss, animal welfare and animal health.

 • Robots are very valuable machines that will serve you 24/7. No workers or agricultural machinery in general cannot serve you 24/7. When you think about the money you have invested in the service is very convenient to you. It collects all of your data as well as all the data you may receive from animals in the future. He can predict how many liters he can give you in the next lactation.DeLaval VMS 300 Milking Robot Features

 • With the smart door system, if you have an unhelthy cows or need to get insomination, it can be divided into the infirmary. In this way, your veterinarian or health personnel can easily do the necessary intervention.

 • After all, you are investing, you must have a social life like everyone else. This increases your work performance and motivates. You can handle the most important part of your farm with the robot. Milking is everything.

 • The most important feature in DeLaval VMS automatic milking robots is that even if there is a problem in the robot, the manual system can keep you milking. It is enough for only one person to place the breast vessels in the cows. Already our teams will come for intervention at that time.

 • In the robotic system you only need to do 15 min or 30 min control the animals from the computer. We give the necessary trainings both in advance and in place.

 • In addition, we can always correct the things that need to be corrected in our systems online, and see the parts that need to be changed and intervene without having to look at you.

I will share more details with you. If you have any further questions, please contact us at info@mutluciftlikler.com#süt #tarım #tarim #delaval #delavalciftliği #çiftlik #çiftlikprojeleri #hayvancılık #büyükbaşhayvan #danışmanlık

14 görüntüleme0 yorum

Delaval olarak siz çiftçilerin maliyetlerini düşürmek için çözümleri var. Bunlardan biri DeLaval ERS enerji geri kazanım sistemi.DeLaval ısı geri kazanım sistemi, süt soğutma işlemini kullanarak ılık su üretir. Bu çözüm, soğuyan sütten çıkan ısının yüzde 60’ına kadarını alıp boru hattı ve sağımhane temizliklerinizde kullanılmak üzere sıcak suya çevirebilir. Sütü düşük bir depolama sıcaklığına soğutmak, günlük işlerinizin önemli bir parçasıdır. Çevre dostudur.


DeLaval ERS sistem

DeLaval ısı geri kazanım sistemi, süt soğutma işleminden ılık su üretir. Bu işlemden çıkartılan enerji sıcak hava yerine sıcak su üretir. Öyle ki, soğutulan her bir litre süt için 0.7 litre ılık su üretilir. ERS sistemi enerji geri kazanım ünitesi enerji tasarrufu sağlayabilir, maliyetleri azaltabilir ve işinizin sonucunu iyileştirmenize yardım edebilir.

 • Kaliteli konstrüksiyon

 • Enerji masraflarınızı düşürün

 • Kârlılığı artırın

Bu videoda Hem Ers sistemini Hemde DeLaval in diğer sistemlerini VMS ile göreceksiniz.
DeLaval energy recovery systems

A DeLaval energy recovery system generates warm water using a milk cooling process. This solution can recover up to 60 percent of the heat extracted from cooling milk and convert it to hot water for use in all your pipeline and parlour cleaning


DeLaval ERS energy recovery unit can save energy, cut costs and improve efficiency to help increase your operation’s bottom line.

 • Quality construction

 • Reduce energy costs

 • Increase profitability


#çiftlik #hayvancılık #tarım #çiftlikdanışmanlık #hibeprojeler #hibeciftlik #hayvancılık #süt #süthayvancılık #delaval #sütsağma #sütsağım #teknoloji #mutluciftlikler #sütinekleri #holstein


103 görüntüleme0 yorum

BCS ™, otomatik vücut durumu skorlaması için dünyanın ilk ticari olarak satılan sistemidir. Sistem, ineklerin, ahırdaki sabit bir noktadan, DeLaval in akıllı Kapı sisteminden veya DeLaval VMS ™ yoluyla hareket ederken çalışarak skorlamasıdır.
Vücut kondisyon skorları, genellikle bir çiftlikte ne kadar etkili beslemenin kritik bir ölçüsü olarak kullanılır. Bu nedenle, laktasyon döngüsünde doğru ve belirli zamanlarda yapılmalıdır. İneklerin vücut kondisyon skorunu bilmek, ineklerin sağlıklı vücut yağ rezervlerine sahip olmasını sağlamak için beslenme planlamanıza yardımcı olabilir, böylece süt üretimi, üreme verimliliği ve inek uzun ömürlülüğü teşvik edilir.

DeLaval BCS görsel ve dokunsal değerlendirmenin tahminlerini ve yanlışlıklarını ortadan kaldırır. BCS kamera bir DeLaval sıralama kapısı veya DeLaval VMS ™ üzerine monte edilmiştir.Kameranın altından geçtiğinde ineklerinizin alt sırtlarının 3D görüntüsünü alır. Daha sonra her ineğin vücut kondisyon skorunu hesaplar ve her hayvanın, grubun ya da tüm sürünün grafiklerini görebileceğiniz DeLaval DelPro ™ Çiftlik Yöneticisine gönderir. DelPro Çiftlik Müdürü, bir ineğin belirli bir skorun altına düşmesi durumunda sizi bilgilendirecek şekilde ayarlanabilir.


Vücut durumu puanlama daha akıllı bir şekilde


Geleneksel olarak, vücut durumu skorlaması bir ineğe bakıp bunu hissederek yapılır. Bu, özellikle ahır kalabalıksa, yanlışlıklara yol açabilir.


Vücut kondisyon skorlaması tartıdan daha hassastır. İnek çıkmışsa ya da sadece sütü alınmışsa, vücut ağırlığı yem ve su alımı ile çok değişir. DeLaval vücut kondisyon skoru BCS, inekler ve inekler hissetmenin tahmin ve yanlışları ile ortadan kalkar. Ahırda hareket halindeyken, günlük olarak her ineğinizin vücut durumu skorunu günlük olarak ölçer.
BCS Temel Özellikler


 1. Tüm sağım ineklerinin günlük vücut durumu puanları

 2. İnekleri puanlamak için kullanılan tutarlı yöntem

 3. Puanlama yaparken inekler için stresi ortadan kaldırır

 4. Sağlık sapmalarına ilişkin otomatik raporlar sağlar

 5. Puanlar, veterinerler ve beslenme uzmanları ile paylaşılabilir

Otomatik BCS'nin faydaları


Sürünün sağlıklı olduğundan emin olmak oldukça basit bir harekettir. Bir ineğin vücut kondisyon skorunu sürekli ve düzenli olarak ölçerek, bir çiftçi, her ineğin, laktasyon döngüsünün tüm aşamalarında mümkün olduğunca sağlıklı olmasını sağlamaya yardımcı olabilir.


DeLaval’ın kendi çalışmaları, düzenli puanlama ve skoru optimize etmenin yardımcı olabileceği projesini yansıtıyor:


 • Çiftliklerdeki ketoz vakalarını yarıya indirir.

 • Aşırı kilolu ineklerdeki beslemeleri düzelterek besleme maliyetini azaltın.

 • Tüm ineklerin optimum vücut durumuna sahip olduğu sürünün süt verimini arttırın.

 • Buzağılamadan sonra vücut kondisyon skorunu mümkün olan en kısa sürede optimum seviyeye getirerek ve böylece inkübasyonu normal siklik yumurtalık aktivitesine döndürerek açık günlerin sayısını azaltın.

 • Yem danışmanları veya veteriner hekimler aracılığıyla manuel vücut kondisyonuna ihtiyaç duyulduğundan beri zamandan ve paradan tasarruf edin.

 • Puanlamanın öznel doğasını ortadan kaldırır.

Daha Fazla Bilgi almak isterseniz. Bize www.mutluciftlikler.com veya info@mutluciftlikler.com üzerinden ulaşabilirsiniz.

About DeLaval Body Condition Scoring


The BCS™ is the world’s first commercially available system for automatic body condition scoring. The system operates while the cows move through a fixed point in the barn or through a DeLaval VMS™.

Body condition scores are often used as a critical measure of how effective feeding is on a farm. Therefore it needs to be done accurately and at specific times in the lactation cycle. Knowing the body condition score of your cows can help you plan feeding to ensure your cows have healthy body fat reserves thus promoting milk production, reproductive efficiency and cow longevity.

DeLaval BCS eliminates the guesswork and the inaccuracies of visual and tactile evaluation. The BCS camera is mounted on a DeLaval sort gate or on DeLaval VMS™.

It takes a 3D image of your cows' lower backs every time they pass under the camera. It then calculates the body condition score of each cow and sends it to DeLaval DelPro™ Farm Manager where you can view graphs of individual animals, groups or the entire herd. DelPro Farm Manager can be set to notify you if a cow falls below a certain score.A smarter way of body condition scoring


Traditionally, body condition scoring is done by looking at a cow and feeling it. This can lead to inaccuracies, particularly if the barn is crowded.

Body condition scoring is more accurate than weighing. Body weight varies a lot with feed and water intake, if the cow has defecated or just been milked. DeLaval body condition scoring BCS does away with the guesswork and the inaccuracies of looking at and feeling cows. It automatically measures the body condition score of every cow in your herd on a daily basis, while they are on the move in the barn.


Managed by DeLaval DelPro™;


The cow’s score is sent to DelPro Farm Manager where it is logged for viewing at anytime from your farm computer. Individual, group and herd information is presented in easy to read graph formats.

DelPro Farm Manager can also be set to send a notification if a cow falls below a certain score. This makes BCS ideal for farmers who manage by exception.


DeLaval BCS

BCS Key Features


- Daily body condition scores of all milking cows. - Consistent method used to score cows. - Eliminates stress for cows when scoring. - Provides automated reports regarding health deviations. - Scores can be shared with vets and nutritionists.


The benefits of automated BCS


Making sure your herd is healthy is quite simply a smart move. By consistently and regularly measuring a cow’s body condition score, a farmer can help to ensure that every cow is as healthy as possible through all stages of the lactation cycle.

DeLaval’s own studies project that regular scoring and optimizing the score could help:


 • Decrease cases of ketosis on farms by half.

 • Decrease the feed cost by trimming down the feed on overweight cows.

 • Increase milk yield from a herd where all cows have the optimum body condition.

 • Reduce the number of open days by bringing the body condition score back to an optimum level as soon as possible after calving and thereby returning the cow to its normal cyclical ovarian activity.

 • Save time and money since the need for manual body condition scoring through feed advisors or veterinarians is gone.

 • Eliminates the subjective nature of scoring.

If you want to get mor information, You can contact us on www.mutluciftlikler.com or info@mutlucfitlikler.com

#süt #tarim #tarım #hayvancılık #milk #farm #ciftlik #sütciftliği #holstein #Delaval #trakya #ciftlikprojeleri

28 görüntüleme0 yorum

After installing robot, What is your daily routine work


Sağım robotunuzu çiftliğine doğru bir şekilde kurduktan sonra artık günlük iş planlarınıza robotuda ekleyeceksiniz. Bunlar sandığınız kadar zor iş değildir. Hatta eğlenceli kısımlarıda vardır. Çünkü tamamen teknolojiyle yönetmek hoşunuza gidecektir. Bundan emin olabilirsiniz. Siz nekadar özen gösterirseniz emin olun. İnek veriminden hayvan refahıbe ve sağlığına kadar herşeyi olumlu etkileyecektir.


Günde Bir kere kontrol etmeniz gereken işler;

 • Vakum seviyesi doğru mu?

 • Sisteme bakıp alarmlar varsa onları kontrol edin

 • VMS odasını ve kamera,süt hortumları, mem kadehleri, hava girişleri, magazin, tutucu ,yemlik ve zemin gibi istasyon parçalarını temizleyin.

 • Gerekirse bekleme alanını temizleyin

 • Süt filtreni değiştirin.

 • Konstranre yem dağıtıcı düzgün çalışıyoru mu kontrol edin.

 • Arka-plaka ineği takip ediyor mu?

 • Muhtemel hava sızıntısı duyabiliyor musunuz?

 • Meme Başı yıkayıcısı düzgün çalışıyor mu?

 • Meme başı dezenfektan pompası çalışıyor mu? Dezenfektan seviyesini de kontrol edin

 • Yıkama başlığı çalışıyor mu?

 • Zemin yıkama düzgün çalışıyor mu?

 • Makine odanıza bir bakın

 • Günde minimum 2-3 kere yeni yem getirin ve minimum 4-5 kere yemleri ittirin. Bunun için DeLaval Optiduo yem ittirici ve karıştırıcıyı kullanabilirsiniz.


DeLaval VMS Olan Çiftlikler Günlük İşler Şeması

Haftada bir kontrol edilmesi gerekenler;


 • Konsantre yem ayarlarını her bir ineğin süt verimine ve sağım sıklığına adapte edin

 • DeLaval DelPro' daki Yemleme tablolarını kontrol edin

 • Sağım izni her bir ineğin sü verimine hala uyuyor mu? Otomatik sağım izni ayarını kullanın

 • İnekleriniz yem tablasını sık ziyaret ediyorlar mı? ( VMS i veya ayırma kapılarını hangi sıklıkta ziyaret ediyorlar?). Amaç 12'den fazla geçiş elde etmektir.

 • Vakum pompasının yağlaması çalışıyor mu?

 • Kompreörü kontrol edin: Basınç 6.5 ve 8 bar arasında, sıcaklık 10 derecenin altında olmalı

 • Çiftlik bilgisayarınız sizi son uyardığında mem lastiklerini değiştirdiniz mi?

DeLaval VMS planlaması


After installing robot, What is your daily routine work ?


Once you have set up your milking robot right on your farm, you will now add it to your daily work plans. These are not as hard work as you think. There are even fun parts. Because you will like to manage completely with technology. You can be sure of that. Make sure you care how much you care. It will affect everything from cow yield to animal welfare and health.


Once a day you need to check the work;


 • Is the vacuum level correct?

 • Look at the system and check for alarms

 • Clean the VMS chamber and the station components such as camera, milk hoses, nozzle chambers, air inlets, magazine, holder, feeder and floor.

 • Clean the waiting area if necessary

 • Replace your milk filter.

 • Check whether the Konstranre feed dispenser is working properly.

 • Does the back-plate follow the cow?

 • Can you hear a possible air leak?

 • Does the Nozzle Washer work properly?

 • Does the nipple disinfectant pump work? Also check the level of disinfectant

 • Does the washing head work?

 • Does the floor washing work properly?

 • Take a look at your machine room

 • Bring new feeds 2-3 times a day minimum and push feeds at least 4-5 times a day. For this, you can use the DeLaval Optiduo feed booster and agitator.


What to check once a week;


Adapt concentrate feed settings to each cow's milk yield and milking frequency

Check the Feed tables in DeLaval DelPro

Does the milking permit still conform to the yield of each cow? Use the automatic milking permission setting

Do your cows frequently visit the feed table? (How often do they visit VMS or separation doors?). The goal is to get more than 12 passes.

Does the vacuum pump lubricate work?

Check the compressor: Pressure between 6.5 and 8 bar, temperature should be below 10 degrees

Have you changed your mem tires when your farm computer warned you last?


#süt #tarım #tarim #delaval #delavalciftliği #çiftlik #çiftlikprojeleri #hayvancılık #büyükbaşhayvan #danışmanlık

12 görüntüleme0 yorum

En son güncellendiği tarih: 3 Ara 2018


Günümüzde, teknolojinin gelişmesiyle artık çiftliklerde akıllı teknolojik sistemlere uyum sağlıyor. DeLaval'in çiftliklere özel yazılımı DelPro™ Çiftlik Yöneticisine sizde adapte olabilirsiniz. DelPro™ Çiftlik Yöneticisi, çiftliğinizdeki değişik elementleri – sağım, yemleme, hayvan sağlığı, üreme ve işgücü yönetimi – tek bir merkezi çiftlik yönetim sisteminde bir araya getirir. Bu veriler siz ister çiftliğinizde olun ister evinizde olun istersenizde tatilde olun bütün verilerin hepsine ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca kullanım kolaylığıyla teknolojiden çok iyi anlamasanız bile hem siz hemde çalışanlarınız rahatlıkla verilere bakıp kontrol edebilir.DeLaval Delpro Sistemi

DelPro™ Çiftlik Yöneticisi çiftçinin işleri önceden önlemler alarak yapması için gerekli olan bilgileri sağlar. Günlük süt sevkiyatlarına subklinik (SCM) ve Klinik (CM)Mastitis enfeksiyonları,metabolik hastalıklar veya ayak ve bacak problemleri gibi sağlıkla ilgili konuların etkisi vardır. Sizde bildiğiniz gibi mastitis ve ayak problemlerin size maliyeti çok fazla olmaktadır.

DelPro™ Çiftlik Yöneticisi İşi büyütmek, verimli ve başarılı bir üreme programına sahip olmak anlamına gelir. İster 50 isterse 50,000 ineğiniz olsun, zaman ve kaynakların verimli bir şekilde kullanıldığından emin olunması çiftlik çalışmalarında büyük bir fark yaratabilir.DelProTM Çiftlik Müdürü - DelProTM Sistemi

Süt üretimi izleme vasıtasıyla verimlilik Üretimin toplam maliyetine etkisi ile birleştirildiğinde artan işgücü maliyeti, bir süt çiftliği müdürünün işgücü verimliliğini değerlendirmesi gerektiği anlamına gelir. Bunu başarmanın mükemmel bir yolu FTE başına satılabilir sütü hesaplamaktır. Bu faktör işgücü verimliliği ve sürü üretkenliğini tek bir verimlilik göstergesinde birleştirir. Çiftlik verimliliğini izleme, kıyaslama ve iyileştirme, süt çiftliğinin karlılığını iyileştirmenin ana adımıdır!..Del Pro'nun verilerini görmek analiz etmek çok kolay

Kısacası, Kar Marjlarının çok düşük olduğu bu dönemde teknolojiye uyum sağlamayan çiftliklerin karlılık durumları azalacaktır.


Daha fazla bilgi için bizimle irtibata geçebilirsiniz. info@mutluciftlikler.com
All Farm Information is In Your Computer


Nowadays, with the development of technology, it is now adapting to intelligent technological systems in farms. You can adapt to DeLaval's farm-specific software DelPro ™ Farm Manager.


DelPro ™ Farm Manager brings together different elements in your farm - milking, feeding, animal health, breeding and workforce management - all in one central farm management system. This data whether you are on your farm or in your home or on holiday you can access all of the data. In addition, even if you do not understand the technology with ease of use, both you and your employees can easily check and control the data.


DelPro ™ Farm Manager provides the farmer with the information necessary for the farmer to carry out the work in advance. Daily milk production have an impact on health-related issues such as subclinical (SCM) and clinical (CM) mastitis infections, metabolic diseases, or foot and leg problems. As you know, mastitis and foot problems cost you a lot.


DelPro ™ Farm Manager Enlarging the business means having an efficient and successful breeding program. Whether you have 50 or 50,000 cows, making sure that time and resources are used efficiently can make a big difference in farm work.


DelProTM Farm Manager - DelProTM System

Efficiency through monitoring milk production when combined with the impact of production on the total cost, increased labor cost means that a dairy farm manager needs to assess labor productivity. An excellent way to achieve this is to calculate the salable milk per FTE. This factor combines labor productivity and herd productivity in a single productivity indicator. Monitoring, benchmarking and improving farm productivity is the main step in improving the profitability of the dairy farm! ..


You can contact us for more information info@mutluciftlikler.com
#süt #tarım #tarim #delaval #delavalciftliği #çiftlik #çiftlikprojeleri #hayvancılık #büyükbaşhayvan #danışmanlık

5 görüntüleme0 yorum

En son güncellendiği tarih: 20 Ara 2018


DeLaval’in yeni Clover™ meme lastiği türünün ilk örneğidir. DeLaval Clover™ meme lastiği, biri veya diğeri arasında seçim yapmanızı gerektiren diğer meme lastiklerinin aksine hem nazik sağım hem de yüksek performans sağlar.


Nazik sağım yapar


DeLaval Clover™ meme lastiğinin benzersiz, patent bekleyen yonca şeklindeki dizaynı, sağım boyunca meme başlarını sıkı ancak nazik şekilde kavrar. Bu; meme lastiğinin doğru sağım pozisyonunda kalmasını temin eder ve ineklerinizin sağılırken maksimum konfor elde etmesini garanti eden mükemmel bir masaj sağlar. DeLaval Clover™ meme lastikleri, meme başı derisine ve ucuna fevkalade rahatlama sağlayarak meme başı sağlığının artmasına yardım eder. Meme lastiğinin tam teması ve kavraması, daha az kayma, hızlı ve tam süt çıkışı ile sonuçlanır. Diğer markalara göre çok büyük bir fark yaratıyor.


Bu konuyla ilgili daha fazla bilgi isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

info@mutluciftlikler.com

www.mutluciftlikler.comDo you know special DeLaval Clover™ liner?


The Clover™ liner from DeLaval is the first liner of its kind. The DeLaval Clover™ liner delivers both gentle milking as well as high performance, unlike other liners which may make you choose between one or the other.DeLaval Clover™ liner

Teet position in DeLaval Clover™ liner / Memenin duruşu DeLaval Clover™ lastiğinde

Gentle milking


The unique, patent-pending clover shaped design, of the DeLaval Clover™ liner, delivers a firm, yet gentle, grip of the teat throughout the milking cycle. This ensures that the liner stays in the proper milking position and provides an excellent massage, assuring your cows have maximum comfort while being milked. The DeLaval Clover™ liner helps promote teat health by providing exceptional relief to the teat skin and teat-end. The full contact and grip of the liner, result in a low slip, fast and complete milk out. It makes a huge difference compared to other brands.


If you have more information about DeLaval Clover™ liner, Please contact us.

info@mutluciftlikler.com

www.mutluciftlikler.com
#süt #tarım #tarim #delaval #delavalciftliği #çiftlik #çiftlikprojeleri #hayvancılık #büyükbaşhayvan #danışmanlık

5 görüntüleme0 yorum

En son güncellendiği tarih: 20 Kas 2018Size bugün biraz Türkiye' de genel olarak çiftliklerin pek önem göstermediği ayak bakımı hakkında birkaç bilgi paylaşmak istiyorum. Türkiye'de periyodik olarak ineklerin ayak bakımları zamanında yapılmadığı için bazı problemler ortaya çıkmaktadır. Bunları miminuma indirebilmek sizin elinizdedir. Burda ilk önem göstereceğiniz konu yem rasyonunuzdur. Bunu ziraat mühendisiniz ve veterinerinizle beraber yapmanız gerekmektedir. Yem rasyonunuzun içeriği ve değerleri ayak problemleri oluşmaması için çok önemlidir. İkinci önemli konu ise ayak bakımlarının periyodik yapılması gerekmektedir. Bu konuda ayak banyolarıda büyük önem kazanıyor. Genelde, sağım sonrası ineklere ayak banyosu uygulanıyor. İşte bu noktada;

DeLaval olarak otomatik ayak banyosu AFB1000’ i sunuyoruz. AFB 1000 model ayak banyosu yardımıyla, para ve zamandan tasarruf ederken sürünüzde etkili bir ayak bakımı programı elde edebilirsiniz. Herzaman dediğimiz gibi, başımıza kötü bişey geldiğinde değil, gelmeden önce koruyucu hekimlik yapmamız sizi karlılığa ve daha sağlıklı sürüye ulaştıracaktır.


Tırnak bakımı sadece tırnaklarla ilgili değil

DeLaval, sadece toynak için değil, aynı zamanda ineklerin zamanlarını harcadığı ortamı da içeren “toplam tırnak bakımı” yaklaşımını benimsiyor. Bunu yapmak, hem semptomların hem de ayak problemlerinin nedenlerinin hızlı, güvenli ve kapsamlı bir şekilde ele alınmasını sağlar.


Enfeksiyonunu durdurur

Enfeksiyon problemleri toynaklı bir sağlık sorunu olarak büyümekte ve kolektif veya bireysel tedaviler yoluyla yayılmalarının sınırlandırılması iyi tırnak sağlığının korunması için anahtardır. DeLaval bu alanda bir dizi etkili çözümü geliştirdi ve kapsamlı bir şekilde test etti.


Tırnak sorunları önlemek

DeLaval'ın “toplam tırnak bakımı” yaklaşımı, düzenli tırnak banyoların yanı sıra, sürülerin aynı zamanda, acı çeken hayvanlar için de değerlendirilmeli ve bu hayvanlardan muzdarip olan hayvanları tedavi etmek için alınmalıdır. Olası nedenleri tanımlamak için her çiftlikte bir risk değerlendirmesi yapılmalı ve daha fazla problemi önlemek için uygulanan protokoller uygulanmalıdır. En iyi uygulamaların ve DeLaval'ın pazar lideri tırnak bakım ürünlerinin kombinasyonu, çiftçilerin sağlıklı bir sürü ve karlı bir çiftlik oluşturmasına yardımcı olur.


DeLaval ayak banyosu AFB1000

 • Dayanıklı yapı: Sahip olduğu malzeme kalitesi sayesinde çok uzun ömürlüdür. Kolay kolay kırılma bükülme gibi durumlar olmaz. En önemlisi ise; üzerinde ineklerinizin basacağı ve zarar görebiliceğim herhangi bir sivri kısım yoktur.

 • Tam otomatik doldurma ve tekne temizliği: Tamamen otomatik sistemdir. Sizin herhangi bir uygulama yapmanıza gerek yoktur.

 • Zaman ve işçilik tasarrufu: Zamandan ve işçilikten çok büyük tasarruf sağlıyorsunuz.

DeLaval AFB 1000 Otomatik Ayak Bakım Banyosu


The Importance of HoofCare For Your Animal Herd


Today, I would like to share a few details about foot care that too much importance in Turkey. There is some hoofcare problem in most of farms in Turkey because of not periodically hoofcare . It is in your hands to be able to bring them down. The first thing to pay attention is your feed ration. You should do this with your agricultural engineer and veterinarian. The content and values ​​of your feed ration are very important to prevent foot problems. The second important issue is the periodical maintenance of hoofcare. Foot baths gain great importance in this regard. Generally, hoofcare are applied to the cows after milking. At this point; As DeLaval we offer the automatic footh bath AFB1000. With the help of the AFB 1000 foot bath, you can get an effective foot care program in your herd while saving money and time. As we always say, when we get something bad, not before happened, our preventive medicine will bring you to profitability and healthy flocks.


Hoof care is not just about hooves

DeLaval takes a “total hoof care” approach, catering not just for the hooves, but also the environment in which the cows spend their time. Doing so ensures that both the symptoms and the causes of hoof problems are dealt with quickly, safely and comprehensively.


Stop infection in its tracks

Infection problems are growing as a hoof health issue and limiting their spread through collective or individual treatments is key to maintaining good hoof health. DeLaval has developed and thoroughly tested a number of effective solutions in this area.


Prevent hoof problems

DeLaval’s “total hoof care” approach recommends that, apart from regular hoof baths, herds should also be assessed for lameness and actions taken to treat those animals that suffer from it. A risk assessment should be carried out on every farm to identify possible causes, and protocols implemented to prevent further problems. The combination of best practices and DeLaval’s market-leading hoof care products help farmers maintain a healthy herd and a profitable farm.


DeLaval AFB HoofCare 1000

 • Durable construction

 • Fully automatic filling and basin cleaning

 • Saves time and labor


DeLaval FootBath AFB 1000

#süt #tarım #tarim #delaval #delavalciftliği #çiftlik #çiftlikprojeleri #hayvancılık #büyükbaşhayvan #danışmanlık

11 görüntüleme0 yorum

En son güncellendiği tarih: 20 Kas 2018


Bu yazıyı samimi bir dille paylaşmamdaki amaç zamanında yaşadığım tecrübeler ve hatalar sayesinde sizi biraz daha bilgilendirmek istememdir.


Biz 2007 yılında hayvancılık sektörüne hiçbir şey bilgisi ve tecrübesi olmadan girmiş bulunduk. Bu zaman zarfında doğru yatırım yaptığımızı ve doğru planlamayı yaptığımızı düşünüyorduk. Çünkü herzaman teknolojiye inanıyorduk. Fakat işler pek istediğimiz gibi gitmedi. Planlamamızın yaşadıkça çok yanlış olduğunu gördük. 2013 yılında Otomatik sağım sistemiyle karşılaştık. Ve işler olumlu yönde tamamen değişti.


DeLaval VMS 300 Otomatik Sağım Sistemi

Yaşadığımız sıkıntıları ve Robotlu sağım sisteminden sonra olumlu yönleri sıralayabilirim;

 • İlk olarak Türkiye'de hayvancılık gerçekten çok zor. Genelde insanlar çok yanlış bilgilerle yanlış projeler yapıyor ve gereksiz bazı masraflar yapıyorlar. Asıl önemli olan şeyi yani hayvana yatırım yapmayı atlıyorlar.

 • Türkiye'de hayvancılık üzerine hep babadan, dededen gelen bir bilgi birikimi var. Yanlış ya da doğru. Bununla ilgili olarak eğitimlerin ve pratiğin arttırılması gerekmektedir.

 • Bir yatırım yapıyorsunuz ve yaptığınız yatırımı bu işi kalifiye olmayan insanlara teslim ediyorsunuz ve herşeyin mükemmel olmasını bekliyorsunuz. Malesef, Türkiye'de kalifiye çalışacak düzgün işçi bulmak olduğundan daha zordur. Bulsanız bile birgün size işi bırakmak istediğini söylediğinde inanın herşey çok zorlaşıyor. Neden bunu yaşıyacaksınız ki. Sonunda, herşeyi sizin idare etmeniz gerekiyor.

 • İşçi ve sağlık personelinin dikkatsizliği sayesinde ineklerin kızgınlık dönemini ve mastitis gibi hastalıklarını yakalıyamıyorsunuz. Bu size hem süt kaybı yaşatıyor hemde hayvan kayıplarını.

 • Malesef, Türkiye'de karlılık oranının düşük olduğu için işçi masrafı çok yüksek geliyor. Bu da sizin daha fazla emek harcamanıza sebep oluyor. Ve sosyal hayatınızdan tamamen uzaklaşıyorsunuz.

 • Eskiden balıkkılçığı süt sağımı kullanıyorduk. Bu yüzden hep bir sağımcıya ihtiyacımız vardı. Ortalama olarak hayvan başı 24 Lt. aldığımız aynı ineklerden Robotlu sağıma geçtiğimizde hayvan başı 31-32 Lt.' lere çıktık. Bunun en önemli sebebi, hayvan sağıma girerken strese girmiyor. İstediği zaman süt sağımına giriyor. Hiç kimse ona müdahale etmiyor. Eski sistemde sağımcıların en ufak sert davranışı veya ters hareketi inekleri olumsuz etkilemekte buda size süt kaybı olarak dönmektedir.

 • Genel olarak robotlar %10 ile %15 arasında süt miktarını arttırırlar. İneklerin kaç litre süt verdiğini herzaman görebiliyorsunuz. Hayatınızı çok kolaylaştırıyor.


 • Eski sistemde gözden kaçırdığımız hastalıkları yada kızgınlığı Robotlu sistem ile yakalıyoruz ve doğruluğu 99% oranındadır. Böylelikle daha sağlıklı bir sürüye sahip oluyorsunuz.

 • İlk başta hayvanların Robotlu sağım sistemine adapte olabiliceğiyle ilgili aklımızda soru işaretleri vardı. Ama Robotlu sistemin kolay kullanımıyla bunu çok kolay bir şekilde atlattık. Hemen hızlı bir şekilde adapte oldular.

 • Aklımızdaki en önemli sorulardan biride hayvanların robota vereceğini düşündüğümüz hasarlardı. Kırılabiliceğini ve bu yüzden arıza yapabiliceğini düşünmüştük. Fakat bu soru işaretlerinin nekadar gereksiz olduğunu gördük. Çünkü Robotlar en üst düzey malzemeden yapılıyor ve tamamen çok daha kuvvetli darbelere göre donanımlılar. Hayvan hiçbir şekilde robota zarar veremiyor. Ayrıca, en agresif inekler bile robotun içinde çok sakin duruyorlar.

 • Robotun en güzel özelliklerinden biri ise yemi her ineğe göre kendi süt verim oranında porsiyon yaparak ayarlıyor olmasıdır. Siz her hayvanın nekadar yem tükettiğini bilgisayarınızdan, cep telefonunuzdan yada tabletlerden görebiliyorsunuz. Genelde çiftliklerde rasyonlar yapılarak yem yollarına dökülüyor. Ama her hayvanın aynı ölçüde kesif yemi tükettiğini göremezsiniz. Belki gerektiği kadar yiyemiyor. Bu size hem süt kaybı, hayvan refahı ve hayvan sağlığı olarak geri dönüyor.

 • Robotlar size 7/24 hizmet edecek olan çok değerli makinalardır. Hiçbir işçi veya genel olarak tarım makinaları size 7/24 Hizmet edemezler. Düşünüldüğünde yatırmış olduğunuz parayla aldığınız hizmet size çok uyguna gelmiş olur. Çalıştığı süre boyunca siz bütün datalarınızı ve ayrıca ileride hayvanlardan süt olarak potansiyel alabiliceğiniz dataları toplar. Bir sonraki laktasyonda size kaç litre verebiliceğinin tahminini yürütür.

 • Akıllı kapı sistemiyle eğer rahatsız bir ineğiniz varsa veya kızgınlığa gelmiş tohumlanması gereken onu revir kısmına ayırabilir. Bu sayede kolay bir şekilde Veterineriniz yada sağlık personeliniz ona gerekli müdahaleyi yapar.

 • Sonuçta bir yatırım yapıyorsunuz. Herkesin olduğu gibi sizinde sosyal bir hayatınız olmalı. Bu hem iş performansınızı arttırır hemde motive eder. Robot ile çiftliğinizin en önemli kısmını halledebilirsiniz. Süt sağım herşeydir.


 • DeLaval VMS otomatik sağım robotlarındaki en önemli özellik robotta arıza olsa bile manuel sistem siz süt sağmaya devam edebilmenizdir. Sadece bir kişinin meme kaplarını ineklere yerleştirmesi yeterlidir. Zaten bizim ekiplerimiz o sırada müdahale için gelecektir.

 • Robotlu sistemde sizin yapmanız gereken sadece 15 dk veya 30 dk bilgisayardan hayvanları kontrol etmeniz. Bununla ilgili gerekli eğitimleri hem öncesinde hemde yerinde veriyoruz.

 • Ayrıca, sistemlerimizden herzaman sizin robotun düzeltilmesi gereken şeyleri online olarak düzeltebilir ve değişmesi gereken parçaları görüp sizin bakmanıza ihtiyaç kalmadan müdahale edebiliriz.

Aklıma gelen sorular ve sorunları sizinle samimi bir şekilde yazdım. Daha fazla detayları sizinle paylaşacağım. Daha fazla sorularınız olursa bize info@mutluciftlikler.com mail adresimizden ulaşabilirsiniz.


DeLaval VMS Otomatik Sağım Sistemi Örneği


Questions about Robotic Milking Systems


The intention of sharing this article in a friendly way is that I would like to inform you a little more thanks to my experiences and mistakes.


We have invested dairy farm in 2007 without any knowledge and experience. During this time, we thought we had made the right investment and we made the right planning. Because, we always believed in technology. But all the things didn't go the way we wanted. We saw that our planning was very wrong. In 2013, we encountered the automatic milking system. And things have changed completely in the positive way.


I can sort out the troubles and the positive aspects after the robotic milking system;

 

 • First of all livestock in Turkey is really hard. In general, people are doing wrong projects with very wrong information and doing some unnecessary costs. They forget the insvestment on the animal.

 • The past knowledge always on livestock in Turkey. Wrong or right. Training and practice need to be increased.

 • You are investing in an investment and handing it over to unqualified people and expecting everything to be perfect. Unfortunately, it will work properly because it is more difficult to find qualified workers in Turkey. Even if you find it someday when you say you want to quit the job, everything is getting too hard. Why are you gonna make that happen? In the end, you have to handle everything.

 • According to the carelessness of the workers and health personnel, you can not catch the insemination period of cows and diseases like mastitis. This gives you both milk loss and animal loss.


 • Unfortunately, the costs for workers with low profitability rate in Turkey is very high. This causes you to spend more effort. And you're completely out of your social life.

 • We used herringbone milking. That's why we always needed a milker. On average, 24 Lt. per animal. the same cows that we bought Robotic milk when we go 31-32 Lt. ' We went out. The most important reason for this is that the animal is not stressed when it comes to milking when cows want to milk. No one interferes with cows. In the old system, the agressive behavior of the workers have a negative effect on the cows and this causes you to lose milk.

 • Generally, robots increase the amount of milk between 10% and 15%. You can always see how many liters of milk a cow gives. It makes your life so easy.

 • In the old system, we catch the diseases or the anger we have overlooked with the robot system and the accuracy is 99%. Thus, you have a healthier flock.

 • At first, there were question marks on how animals could adapt to the Robotic milking system. But with the easy operation of the robot system, we have overcome this very easily. They were quickly adapted.

 • One of the most important questions in our minds was the damage we thought would give the robot to the robot. We thought it could break and break down. But we have seen how unnecessary these question marks are. Because the robots are made of the highest level material and are fully equipped according to much stronger impacts. The animal cannot harm the robot in any way. Besides, even the most aggressive cows are very calm in the robot.

 • One of the most perfect features of the robot is that it adjusts the feed by serving its own milk yields per cow. You can see the amount of feed consumed by each animal on your computer, mobile phone or tablet you can see. In general, rations are made on farms and are dumped in feed routes. But you cannot see that every animal consumes the same amount of concentrate. Maybe cows can't eat enough. This gives you both milk loss, animal welfare and animal health.

 • Robots are very valuable machines that will serve you 24/7. No workers or agricultural machinery in general cannot serve you 24/7. When you think about the money you have invested in the service is very convenient to you. It collects all of your data as well as all the data you may receive from animals in the future. He can predict how many liters he can give you in the next lactation.DeLaval VMS 300 Milking Robot Features

 • With the smart door system, if you have an unhelthy cows or need to get insomination, it can be divided into the infirmary. In this way, your veterinarian or health personnel can easily do the necessary intervention.

 • After all, you are investing, you must have a social life like everyone else. This increases your work performance and motivates. You can handle the most important part of your farm with the robot. Milking is everything.

 • The most important feature in DeLaval VMS automatic milking robots is that even if there is a problem in the robot, the manual system can keep you milking. It is enough for only one person to place the breast vessels in the cows. Already our teams will come for intervention at that time.

 • In the robotic system you only need to do 15 min or 30 min control the animals from the computer. We give the necessary trainings both in advance and in place.

 • In addition, we can always correct the things that need to be corrected in our systems online, and see the parts that need to be changed and intervene without having to look at you.

I will share more details with you. If you have any further questions, please contact us at info@mutluciftlikler.com#süt #tarım #tarim #delaval #delavalciftliği #çiftlik #çiftlikprojeleri #hayvancılık #büyükbaşhayvan #danışmanlık

10 görüntüleme0 yorum

En son güncellendiği tarih: 20 Kas 2018


Kârlı bir süt hayvancılığı sağlıklı, yüksek verimli ineklere dayalıdır. Bugün iyi bakımlı buzağılar yarın yüksek performanslı inekler olacağından, onları büyütme şekliniz büyük farklılık yaratabilir. Sağlıklı ve iyi büyüyen buzağılar, uzun dönem verimli olan yüksek verimli ineklere dönüşerek sizi karlılığa ulaştırırlar. Türkiye'de en büyük problemlerin başında buzağı kayıpları vardır. Hayvancılığın gelişebilmesi için buzağılarımızı en doğru şekilde beslemeliyiz. Herkesin bildiği gibi buzağının ilk kolostrumu aldıktan sonra geri kalan bakımda süt kalitesi ve sıcaklığı çok önemlidir. Türkiyede genel olarak doğru hijyenik şekilde ve sıcaklıkta süt verilmediği için buzağılar ishalden ve bir takım hastalıklardan ölmektedir. İşte bu konuda buzağı besleme makinası size çok güzel bir seçenek sunar. Faydalarını ve özelliklerini şöyle sıralayabiliriz;

 • Üzerindeki kullanımı kolay el terminalinde okunması basit ekran sayesinde rasyon ve yemleme bilgileri verir.

 • İster Taze süt isterseniz toz mama model (mama+süt) verebilirsiniz

 • Herzaman aynı porsiyon ve sıcaklıkta yeni mama hazırlama

 • Farklı besleme planı uygulanabilirliği ile ruminant gelişimini hızlandırır

 • Mama ve su sarfiyatını minimuma indirir.

 • Buzağı sağlığını ve refahını arttırarak, kayıpları azaltır.

 • Buzağılara içmeyi öğretmeye yarayan manuel besleme pompası vardır.

 • Konsantre besleme istasyonlarına bağlanarak otomatik sütten kesme fonksiyonu

 • Her bir buzağı için 0.25 ila 0.50 litrelik bireysel karışımlar verebilir.

 • Isıtıcısı sayesinde yemleme sırasında otomatik olarak sıcaklığı ayarlayarak doğru ve güvenli beslemeyi garanti eder. Bu aynı zamanda yıkama sırasında sıcaklığı arttırarak etkili bir temizlik sağlar.

 • 4 eşzamanlı yemleme; Servo extension özelliği sayesinde 1 ana buzağı besleme ünitesine 4 yemleme istasyonu bağlanabilir.

 • Her bir istasyon 25-30 buzağı kapasitesindedir

 • Sıvı ve/veya toz ek besinler için İlave besin dağıtıcısı

 • Deterjan pompası ile otomatik yıkama

 • Yemleme esnasında yem içeriğini tam otomatik olarak kalibre edebilen otomatik kalibrasyon sistemi

 • Opsiyonel özellikler; Sineğe karşı koruma, dona karşı koruma, topaklanmayı önleyici ısıtıcılı çıkış, büyütülmüş mama haznesi, emzik sürgüsü seçenekleri vardır.
Çiftlikteki Sağlıklı Buzağılar / Healthy Calves in the FarmDo you know The importance of Calf Feeder?A profitable dairy farming is based on healthy, highly productive cows. Today, since well-groomed calves will be high-performance cows tomorrow, the way you grow them can make a big difference. Healthy and well-growing calves are transformed into high-yielding cows with long-term efficiencies and bring you profitability. Calf losses are one of the biggest problems in Turkey. We need to feed our calves in the right way so that livestock can grow. As everyone knows, after taking the first colostrum of the calf, quality and temperature of milk are very important in the remaining care. Calves generally not given milk in a hygienic way and at the right temperature in Turkey die from diarrhea and diseases. Here, the calf feeding machine offers you a very nice option.


The benefits and features are as follows;


 • The easy-to-use handheld terminal provides ration and feeding information through a simple-to-read display.

 • Whether you want fresh milk or powdery food (milk + milk powder)

 • Always prepare new food at the same portion and temperature

 • Accelerates the development of ruminant with different feed plan applicability

 • Minimizes the consumption of food and water.

 • Calf increases health and well-being and reduces losses.

 • There is a manual feed pump for teaching calves to drink.

 • Automatic weaning function by connecting to concentrated feed stations

 • For individual calves, 0.25 to 0.50 liters of individual mixtures can be given.

 • The heater automatically adjusts the temperature during feeding and ensures accurate and safe feeding. This also provides effective cleaning by increasing the temperature during washing.

 • 4 simultaneous feeding; With the servo extension feature, 4 feed stations can be connected to 1 main calf feed unit.

 • Each station has a capacity of 25-30 calves

 • Additives for liquid and / or powder supplements

 • Automatic washing with detergent pump

 • Automatic calibration system that can fully calibrate feed content during feeding

 • Optional features; Protection against fly, frost protection, anti-caking heater, enlarged food bowl, spout slide options are available.


Otlak alanda buzağılar / Calves on Grass

#süt #tarım #tarim #delaval #delavalciftliği #çiftlik #çiftlikprojeleri #hayvancılık #büyükbaşhayvan #danışmanlık

5 görüntüleme0 yorum

En son güncellendiği tarih: 20 Kas 2018


DeLaval in yeni çıkarmış olduğu OptiDuo yem itme robotunun çiftliğinize çok büyük faydası vardır. OptiDuo' nun sadece basit bi iş yaptığını düşünmeyin. Çiftliğinizde süt miktarını bile etkilediğini biliyor musunuz?


DeLaval OptiDuo yem itme robotunun faydalarını şöyle sıralıyabiliriz;


 • Süt verimine %8 oranında artış sağlamaktadır.

 • Hayvanların düzenli yeme çağırdığı için sağlıklarına olumlu etkisi vardır.

 • Belli ölçülerde yem katkısı ve pelet yem takviyesi verebilir.

 • 1 ile 4 yıl arasında yatırım geri dönüşü sağlıyor.

 • Çok uzun ahırlarda bile kolayca yemi ittirebiliyor.

 • Kesinlikle güvenlik ön plandadır. Bununla ilgili olarak bütün riskler düşünülmüştür.

 • Ayarlanabilmesi çok kolaydır.

 • Elektrik tüketimi çok düşüktür.

 • Sadece itmez bunun yanında yemi karıştırır. Böylelikle yemin kızışmasını önler.

DeLaval OptiDuo Yem itme robotuyla ilgili daha fazla bilgi isterseniz bizden daha fazla bilgi alabilirsiniz. info@mutluciftlikler.comThe importance of Feed Pusher In The Farm


The new DeLaval OptiDuo feed pusher robot has a huge benefit to your farm. Don't think that OptiDuo does just a simple job. Do you know that even the amount of milk production in your farm?


The benefit of DeLaval OptiDuo feed pusher robot;


 • Increases milk yield by 8%.

 • Animals have a positive effect on their health because of the regular feed organization.

 • It can provide feed additives and pellet feed supplementation in certain sizes.

 • It provides return on investment between 1 and 4 years.

 • Even in very long size of the farm, it can easily fpush and remix it.

 • Security is definitely in the foreground. All risks are considered.

 • It is very easy to adjust.

 • Electricity consumption is very low.

 • Not only does it push, but it also mixes the feed. In this way, it maintains the high quality of feed.


If you would like more information about the DeLaval OptiDuo Feed pusher robot, you can get more information from us. info@mutluciftlikler.com#süt #tarım #tarim #delaval #delavalciftliği #çiftlik #çiftlikprojeleri #hayvancılık #büyükbaşhayvan #danışmanlık

12 görüntüleme0 yorum

En son güncellendiği tarih: 20 Kas 2018


Otomatik Sağım Sisteminin, DeLaval VMS 300, ün avantajlarını ve bazı dünya genelindeki verilerle kısa kısa size göstermek istiyoruz. Unutmayın ki; kullandığınız bu sistem 7/24 size durmadan hizmet edecek bir sistemdir.


 • Zorlu ve tekrar gerektiren işlerden kurtulmak için otomasyonu kullanın

 • Bilgisayarlar ve programlar hayatımızın parçası olmalı

 • Günlük çalışma programında esneklik istiyoruz.

 • Kısa ve uzun dönemde daha yüksek bir hayat kalitesi elde edin.


Yönetime daha fazla odaklanma

 • Büyümek ve kontrollü olmak

 • Yüksek üretime ulaşma

 • İnek başına süt üretiminde %15’e kadar üretim artışı VEYA %10 – 15 daha az inek ile tankı doldurma potansiyeli ile çiftliklerinde inekleri 2 kezden fazla sağmak için en gerçekçi yol otomatik sağım olacaktır.

 • Süt üretiminde çalışma saati başına daha yüksek verimlilik seviyelerine ulaşmak için daha iyi ve daha kusursuz sürü yönetimine artan bir ihtiyaç vardır.

 • İşgücü maliyetlerini etkin şekilde düşürün.Hayvan refahı

 • Robotlar çok sabırlıdır(!)

 • İnekler sürü içinde daha doğal şekilde davranırlar


 • Sessiz barınaklar olmalı.

 • Memede daha az stres ve daha az mastitis


 • Dinlenme periyotları daha konforlu ve daha rahat olmalı (memeye az basınç)

 • Memebaşı sağımı = fazla sağım(vakum) yok


 • İneklerin ahırda daha fazla kalma potansiyeli

 • Doğal ritm: beslenme, dinlenme, sağım

Süt kalitesi kontrolü

 • Robotlar tutarlıdır

 • Düzgün ve iyi memebaşı temizliği

 • Doğru ve düzgün süt kalite kontrolü için sensörler

 • Anormal süt tespiti sonrası hassas temizlik

 • Her ineğin sağımından sonra başlıklarda arayıkama (durulama)

 • Robot - süt soğutma arası uyumKısaca en fazla beklentiler

 • Sağımda az işçilik/çalışma sağlar

 • Yönetim /Hayvan refahı için fazla zaman ayırma

 • Stresli ve tekrarlayan işlerden kurtulma imkanı

 • Daha esnek günlük iş planlaması sağlar.

 • Yüksek süt verimi, 3 X sağım ulaşması.

 • Hayvanlar üstüne daha iyi kontrol, daha iyi hayvan sağlığı hizmeti verir.

 • Hayat kalitesinde yüksek değer ve normal çalışma saatleri sağlar.

 • Geleceğe yatırım yapmış olursunuz.Why We Said Automatic Milking Systems?


We would like to show you the advantages of the Automatic Milking System, the DeLaval VMS 300, and some of the world-wide data. Please note that; The system you use is a system that will serve you continuously 7/24.


 • Use automation to get rid of tough, demanding jobs

 • Computers and programs must be part of our lives

 • We want flexibility in our daily work schedule.

 • Achieve a higher quality of life in the short and long term.


More focus on management

 • Grow and be controlled

 • Reaching high production

 • With an increase in production of up to 15% of milk production per cow OR 10 to 15% less than 15% of cows will be automatic milking the most realistic way to milk the cows on the farms with the potential of filling the tank with more than 2 times.

 • There is an increasing need for better and more precise herd management to achieve higher productivity levels per hour of work in milk production.

 • Reduce labor costs effectively.

Animal welfare

 • Robots are very patient (!)

 • Lots of cows behave in a more natural way

 • There must be quiet shelters.

 • Less stress and less mastitis in the breast

 • Rest periods should be more comfortable and more comfortable (less pressure to the breast)

 • No milking, no more milking (vacuum)

 • The potential for cows to stay in the barn longer

 • Natural rhythm: nutrition, rest, milking


Milk quality control

 • Robots are consistent

 • Proper and good cleaning

 • Sensors for accurate and proper milk quality control

 • Sensitive cleaning after abnormal milk detection

 • Search after headings of each cow (rinse)

 • Robot - milk cooling inter-harmony


#süt #tarım #tarim #delaval #delavalciftliği #çiftlik #çiftlikprojeleri #hayvancılık #büyükbaşhayvan #danışmanlık

7 görüntüleme0 yorum

En son güncellendiği tarih: 20 Kas 2018

Dünyada oldukça yaygın olarak kullanılan otomatik sağım sistemleri Türkiyede yaygınlaşmaya başladı. Otomotik Sağım sistemlerinin çiftliğinize ve yaşam kalitenize katkısı çok fazladır. Üst düzey otomatik sağım makinesi VMS™ Otomatik Sağım Sistemi, sizin çiftliğinize ve çalışanlarınıza başka çiftlik faaliyetlerinize odaklanmanız için zaman kazandırırken inek sürünüzden maksimum düzeyde süt verimi elde etmenizi sağlar.


Başlıca Faydalarını kısaca şöyle sıralıyabiliriz;


-İnekleri en uygun şekilde yemleyin


Ağır işe dayanıklı paslanmaz çelik durak, dizayn ve mühendislik arasındaki mükemmel uyumu sunar. Robot kol, kapılar ve robot iskeleti, istasyona benzersiz, ödüllü görüntüsünü kazandırmak ve kolay temizlik için elektropolisajlanmıştır. İstasyonun geri kalanı fırçalanmış veya boyanmış paslanmaz çeliktir. Robot kol, ortam koşulları ne olursa olsun tutarlı performansın yanı sıra güç ve güvenilirlik sağlar. Hidrolik mekanizma sadece 3 veya 4 saat çalışır. Bu sebeple, kompresörün devamlı çalışması ile kıyaslandığında enerji tüketimi çok düşüktür.-Süt kalitesini ve hayvan sağlığını geliştirin


Sağımdan önce kirleri temizlemek ve yumuşak ve esnek olmaları için meme başları temizlenirken aynı zamanda hızlı süt salma teşvik edilir. DeLaval VMS’de inek dostu, doğru başlık çıkarma için ICAR onaylı meme başı başına işlem yapan süt ölçümü vardır. Meme başı yıkama kadehi ve sağım kadehlerinin içi ve dışı bakteri transferi riskini en aza indirmek için her bir inekten sonra durulanır. Sağım sona erdiğinde meme başlarına DeLaval VMS onaylı bir meme başı dezenfektanı uygulanır. Muntazam meme başı kaplaması meme başlarını ve memeyi bakterilere karşı korur.-Sağım verimliliğini geliştirin


DeLaval VMS meme başını daha hızlı arar. Günde yaklaşık 15 dakika kazandırır. Bazı ineklerde meme başları arasında sağım zamanı bakımında büyük farklılıklar olduğundan, bu gibi meme başlarından erken başlık çıkarma daha yüksek meme sağlığı riski veya süt verimi kaybına sebep olmamıştır. Bu özellik daha kısa sağım süresi ve daha yüksek kapasite ile sonuçlanır. DeLaval VMS ile soğutma sistemi arasında gelişmiş iletişim de vardır. Süt toplama başladığında DeLaval VMS sağıma devam edebilir. DeLaval VMS soğutma tankının boşalması bitmeden yıkamaya başlayabilir. Bu da sağım için gün başına 15 dakikalık daha fazla kapasite ekler.DeLaval VMS 300 Otomatik Sağım Sistemi

DeLaval VMS 300 Otomatik Sağım Sistemi

Daha fazla bilgi almak için bizimle herzaman irtibata geçebilirsiniz.

Bize info@mutluciftliker.com mail adresimizden ulaşabilirsiniz.


Mutlu günler dileriz...


Why Automatic Milking System?


Automatic milking systems used to be quite common in the world began to spread in Turkey. Automated Milking Systems contribute a lot to your farm and your quality of life. The high-level automatic milking machine VMS ™, gives you the time to focus your farm and other farm activities in your farm, giving you maximum milk yield from your cow herd.


Benefits of Automatic Milkin System;


- Feeding your animal with a good way


The heavy-duty stainless steel stall offers the perfect harmony between design and engineering. Robotic arms, doors and robot skeleton are electropolished to give the station a unique, award-winning image and easy cleaning. The rest of the station is made of brushed or painted stainless steel. The robot arm provides consistent performance as well as power and reliability regardless of ambient conditions. The hydraulic mechanism only works for 3 or 4 hours. Therefore, the energy consumption is very low compared to the continuous operation of the compressor.


- Improve milk quality and animal health


Quick milk release is encouraged while cleaning the nipples before milking and cleaning the nipples before they are soft and flexible. In DeLaval VMS, there is a cow-friendly, ICAR-approved nipple-metered milk measurement for accurate heading removal. The nipple is rinsed after each cows in order to minimize the risk of bacterial transfer inside and outside of the washing cup and milking goblets. When the milking ends, a DeLaval VMS approved nipple disinfectant is applied to the nipple. The regular teat coating protects the nipples and the breast against bacteria.


- Improve milking efficiency


DeLaval VMS searches the nipple faster. It saves about 15 minutes a day. Some cows had significant differences in milking time care between the nipples, so early head removal from such nipples did not lead to a higher risk of breast health or loss of milk yield. This results in a shorter milking time and higher capacity. There is also advanced communication between the DeLaval VMS and the cooling system. DeLaval VMS may continue milking when milk collection begins. DeLaval VMS can start washing before the end of the cooling tank discharge. This adds 15 minutes more capacity per day for milking.


You can see the Videos and images of VMS V300 automatic milking system in the top.


Also, you can write me the details on my mail; info@mutluciftlikler.com


Have a happy days...
#süt #tarım #tarim #delaval #delavalciftliği #çiftlik #çiftlikprojeleri #hayvancılık #büyükbaşhayvan #danışmanlık

20 görüntüleme0 yorum